Adalet Ağaoğlu

Roman, öykü ve oyun yazarı, çevirmen


  • Doğum Tarihi: 13 Ekim 1923
  • Doğum Yeri: Nallıhan - Ankara
  • Meslek: Yazar
  • Kaç yaşında : 96
  • Adalet Ağaoğlu biyografisi, 869 kez okundu.

Adalet Ağaoğlu kimdir?

Adalet Ağaoğlu, Türk edebiyatının 20. Yüzyıl'daki en önemli roman yazarlarından biridir.

 
13 Ekim 1929'da Nallıhan'da dünyaya geldi. 1938'de ailesi ile birlikte Ankara'ya yerleşti . Ortaöğrenimini Ankara Kız Lisesi'nde tamamladı. 1950'de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.
 
Edebiyata ilgisi lise yaşamında şiirlerle başladı, kısa bir süre sonra oyun yazarlığına yöneldi. İlk defa 1946'da Ulus gazetesinde tiyatro eleştirileri yayımlayarak yazarlığa başladı. 1948-50 arasında Kaynak Dergisi'nde şiirleri yayımlandı.
 
1951-1970 yılları arasında TRT’de çeşitli görevlerde bulundu. Ankara Radyosu'nda göreve başladığı yıl ilk radyo oyunu olan "Aşk Şarkısı"nı yazdı. Radyo'da görev yaparken tiyatro oyuncusu ve yönetmen dört arkadaşı (Kartal Tibet, Üner İlsever, Çetin Köroğlu, Nur Sabuncu) ile birlikte Ankara'nın ilk özel tiyatrosu olan "Meydan Sahnesi"ni kurdu. Meydan Sahne Dergisi'ni çıkardı.
 
1953 yılında tiyatro konusunda görgü ve bilgisin arttırmak üzere Paris'e gitti. 1953'te Sevim Uzungören'le birlikte yazdığı “Bir Piyes Yazalım” tiyatro oyunu aynı yıl Ankara'da sahnelendi. Üst üste yazdığı oyunlarla 1960'lı ve 1970'li yılların önde gelen oyun yazarlarından oldu. 1970'te TRT'nin özerkliğine el konulduğu gerekçesiyle TRT Radyo Dairesi Başkanlığı'ndan istifa eden sanatçı o tarihten bu yana yazarlıktan başka bir işle uğraşmadı. 
 
İlk romanı Ölmeye Yatmak, 1973’te yayımlandı. Bu ilk romanından itibaren tüm eserleri yoğun tartışmalara konu oldu. Ölmeye Yatmak, daha sonra yazdığı Bir Düğün Gecesi(1979) ve Hayır (1989) adlı romanlarla bir üçleme oluşturdu ve birçok ödül kazandı.
 
Bir Düğün Gecesi ve Hayır romanları yayınlanır yayınlanmaz, ikinci romanı olan Fikrimin İnce Gülü, dördüncü basımında toplatıldı. "Fikrimin İnce Gülü” romanı hakkında, "askeri kuvvetleri küçük düşürmek" suçlamasıyla hakkında 1981 yılında dava açılan Ağaoğlu, iki yıl süren davanın ardından aklandı. Düğün Gecesi” ise soruşturma aşamasında kaldı.
 
Öykü kitapları, denemeler, anı-roman türünde eserler de yayımlayan Ağaoğlu 1991 yılında Çok Uzak Fazla Yakın'la oyun yazarlığına döndü. 1983 yılından beri İstanbul'da yaşayan Ağaoğlu, halen yazmayı sürdürüyor.

 

NOTLAR...

 

-  Adalet Ağaoğlu'nun babası babası, kumaş tüccarı Hafız Mustafa Sümer'dir. Dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu ve tek kızıdır. Kardeşleri Dr. Cazip Sümer (1925-1975), oyun yazarı, oyuncu Güner Sümer (1936-1977) ve işadamı Ayhan Sümer (1930)'dir.

 

- 1954 yılında mühendis Halim Ağaoğlu evlendi.

 

- Edebiyat yaşamının bazı dönemlerinde "Remüs Tealada" ve "Parker Quinck" gibi takma adlar kullanmıştır.

 

- 1996'da ciddi bir trafik kazası geçirdi ve iki yıl hastanede yattı.

 

 

 

Sayfanın içeriği: Adalet Ağaoğlu, Adaet Ağaoğlu'nun Biyografisi, Adalet Ağaoğlu'nun Yaşam Öyküsü, Adalet Ağaoğlu Kimdir, Adalet Ağaoğlu Nereli, Adalet Ağaoğlu Kaç Yaşında

 


Galeri

Yorumlar

Bu biyografi için henüz yorum gönderilmedi.

Latest Tweets

Contact Us

  • Address: 1234 Street Name, City Name, United States

  • Phone: (123) 456-789

  • Email: mail@example.com

Follow Us