Afife Jale

İlk Türk Müslüman kadın tiyatro sanatçısı


  • Doğum Tarihi: 1902
  • Doğum Yeri: istanbul
  • Ölüm Tarihi: 24 Temmuz 1941
  • Öldüğü Yer: İstanbul
  • Meslek: Tiyatro soyuncusu
  • Yaşasaydı kaç yaşında olacaktı : 117
  • Afife Jale biyografisi, 981 kez okundu.

Afife Jale kimdir?

Afife Jale, sahneye çıkan ilk Türk Müslüman kadın tiyatro oyuncusudur.

 

1902 yılında İstanbul’da doğdu. 10 Nisan 1918'de dört diğer kızla birlikte Darülbedayi'ye öğrenci olarak kabul edildi. 13 Nisan 1919'da, Hüseyin Suat'ın "Yamalar" adlı oyununda, Emel rolü ile ilk kez sahneye çıktı. Asıl ismi Afife olan sanatçı, bu oyunda "Jale" takma ismini kullanmış ve daha sonraları Afife Jale adıyla anılmaya başladı. "Tatlı Sır" piyesinde oynarken polis Kadıköy’deki tiyatroyu bastı. O yıllarda Müslüman kadınların sahneye çıkması yasak olduğu için, kısa bir süre sonra Darülbedayi’den ayrılmak zorunda kaldı.

 

Bu dönemde yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle şiddetli baş ağrıları çekmeye başladı. Doktoru morfinle tedavi yoluna gidince sanatçı morfin bağımlısı oldu.

 

Afife Jale daha sonra Burhanettin Tepsi Topluluğu’nda, Yeni Tiyatro, Milli Sahne ve Türk Tiyatrosu’nda görev yaptı.

 

1923'te Atatürk'ün emriyle müslüman Türk kadınları sahneye çıkabilmeye başladı ve Afife Jale'nin korkuları son buldu. Anadolu'da turneye çıkan sanatçı yeni tiyatro ile Kadıköy'de sahne aldı. Ancak morfin bağımlılığı sağlığını iyice bozdu. Bu yüzden tiyatroyu bırakmak zorunda kaldı.

 

Dostları tarafından Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne yatırılan Afife Jale, hayatının son günlerini burada geçirdi ve 24 Temmuz 1941'de, henüz 39 yaşındayken öldü. Cenaze töreninde sadece 6 kişi vardı: Behzat Butak, Sait Köknar, Sait Köknar'ın küçük oğlu Ergun, iki mezar kazıcı ve kimliği bilinmeyen bir başka kişi...

 

NOTLAR...

 

- Doktor Sait Paşa'nın torunudur.

 

- Babası Hidayet Bey, annesi Methiye Hanım'dır. Behiye  ve Salah adlı iki kardeşi vardır.

 

- Ünlü besteci Selahattin Pınar ile 1929 yılında evlendi, 1935'te ayrıldı. Selahattin Pınar, aralarında "Nereden Sevdim O Zalim Kadını" da o olmak üzere, birçok bestesini Afife Jale için yaptı.

 

- Her yıl sanatçının anısına, Yapı Kredi tarafından Afife Jale Tiyatro Ödülleri verilmektedir.

 

Sayfanın içeriği: Afife Jale, Afife Jale Hayatı, Afife Jale  Biyografisi, Afife Jale Yaşam Öyküsü, Afife Jale Kimdir,  Afife Jale Nereli, Afife Jale Kaç Yaşında


Galeri

Yorumlar

Bu biyografi için henüz yorum gönderilmedi.

Latest Tweets

Contact Us

  • Address: 1234 Street Name, City Name, United States

  • Phone: (123) 456-789

  • Email: mail@example.com

Follow Us