Engin Akoğlu

Bale sanatçısı


  • Doğum Tarihi: 1931
  • Doğum Yeri: Samsun
  • Ölüm Tarihi: 2002
  • Öldüğü Yer: İstanbul
  • Meslek: Balet, bale yöneticisi
  • Yaşasaydı kaç yaşında olacaktı : 88
  • Engin Akoğlu biyografisi, 851 kez okundu.

Engin Akoğlu kimdir?

Engin Akoğlu, Türkiye'nin ilk baletidir.
 
1931'de Samsun'da doğdu. Ticaret Lisesi'nde okudu, 1946'da seyrettiği bir filmdeki bale sahnesinden etkilenerek balet olmaya karar verdi.
 
Ailesinden gizlice 1954'te, İstanbul'da Taksim Halkevi'nde L.K. Arzumanof'tan bale dersleri aldı. Bunu öğrenen annesi tarafından ağaca bağlanarak dövüldü ama vazgeçmedi. Bu dönemde Muammer Karaca ve Ses Tiyatrolarında operetlerde dans etti. 1951'de Joy Newton'un daveti üzerine Ankara Devlet Balesi'nde çalışmaya başladı. 1957 yılında, İtalya ve Almanya'ya, 1958-1959 sezonunda ise iki yıl süre ile İngiltere'ye gönderildi. İngiliz Kraliyet Dans Akademisi'nden diploma aldı.
 
1962 yılında altı ay süre ile, Danimarka Kraliyet Balesi'ndeki çalışmalarından sonra 1968'de Dame Ninette de Valois'nın daveti üzerine İngiliz Kraliyet Bale Akademisi'nde bale öğretmenliği eğitimi almak üzere İngiltere'ye gitti. 1969 yılında da İstanbul Devlet Opera ve Balesi'ne bale öğretmeni olarak atandı, ancak opera binasının yanması nedeniyle, bu görevini Ankara'da devam ettirdi.
 
Engin Akoğlu 1977 yılında emekli olmasına karşın 1981 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi'ne yönetici olarak atandı. Pakistan'da "Karaçi Sanat Festivali"ne katılarak Altın Madalya kazandı.
 
1985'te İzmir Balesi'nin, ardından da Mersin Balesi'nin kuruluşunda yer aldı.
 
2002'de 71 yaşında öldü.
 
NOTLAR
 
- 1959 doğumlu Dilek, 1960 doğumlu Şule ve 1966 doğumlu Murat isimli üç çocuğu var. Oğlu Murat Akoğlu da balettir.
 
ANILAR
 
Sakin bir mizacı olmasına rağmen, dansettiği için kendisiyle alay edenlere sert tepkiler veren  Engin Akoğlu: "Ses Opereti'nde dansederken arkadaşlarım alay ederdi benimle. 'Köçek mi oldun, erkek dans eder mi?' derlerdi. Biraz kabadayı oldum ben de. Erkeğin de dans edebileceğini anlatana kadar biraz kafa göz yardık. Serde gençlik var tabii. Halbuki esas erkek dans eder. Bütün Türk erkekleri dans eder, kişiliklerini ispat etmek için."

 

Sayfanın İçeriği: Engin Akoğlu, Engin Akoğlu'nun Hayatı, Engin Akoğlu'nun Biyografisi, Engin Akoğlu'nun Yaşam Öyküsü, Engin Akoğlu Kimdir, Engin Akoğlu Nereli, Engin Akoğlu Kaç Yaşında


Galeri

Yorumlar

Bu biyografi için henüz yorum gönderilmedi.

Latest Tweets

Contact Us

  • Address: 1234 Street Name, City Name, United States

  • Phone: (123) 456-789

  • Email: mail@example.com

Follow Us