Erden Alkan

Tiyatro ve sinema sanatçısı


  • Doğum Tarihi: 12 Şubat 1941
  • Doğum Yeri: Giresun
  • Meslek: Oyuncu
  • Kaç yaşında : 78
  • Erden Alkan biyografisi, 790 kez okundu.

Erden Alkan kimdir?

Erden Alkan, tiyatro sanatçı

 

12 Şubat 1941'de Giresun'da doğdu. Lise eğitiminden sonra LCC Tiyatro Okulu'nda ders aldı. 1965'te Avusturya Kültür Bakanlığı'nın bursu için yüzlerce genç arasından seçildi ve Viyana'daki Max Reinhardt Tiyatro Akademisi'nde öğrenime başladı. Sahneye ilk defa Avusturya’da «Turandot» oyunu ile çıktı. Daha sonra yine Avusturya‘da «Bir Yaz Gecesi Rüyası», «Jederman» oyunlarında oynadı.

 

1968'de Türkiye’ye döndükten sonra Gülriz Sururi-Engin Cezzar ve Ortakları Topluluğu’na girdi. Dormen Tiyatrosu’nda misafir sanatçı olarak «Rus Gelir Aşka» (1969), Gülriz Sururi - Engin Cezzar ve Ortakları Topluluğu’nda da «Düşenin Dostu» (1969-70) oyunlarında rol aldı.

 

1970 sonrasında çok sayıda sinema filminde rol aldı. Ayrıca Saklambaç ve Kelebek gibi gazete eklerindeki fotoromanlar için kamera karşısına geçti. En son önemli rolü, 2012 yapımı, Fetih 1453 filmindeki Çandarlı Halil Paşa'dır. 2004'ten sonra da çoksayıda televizyon dizisinde oynadı.

 

Bu arada 1970'lerde tekstil tüccarlığına başlayan Erden Alkan, 1977'de Frankfurt'ta, tek çocuğu, oğlunun annesiyle tanışıp evlendi. O günden sonra sürekli Almanya'ya gidip gelen sanatçı, bu ülkede de birçok dizide rol aldı.

 

“Mord Kommission - Istanbul” filminde Emniyet Müdürü'nü canlandıran sanatçı, bu filmdeki başarılı oyunuyla, 6 Aralık 2013'te Mainz şehrinin “Ömür Boyu Fahri Emniyet Müdürü” ilan edildi.

 

 
Sayfanın İçeriği: Erden Alkan, Erden Alkan'ın Hayatı, Erden Alkan'ın Biyografisi, Erden Alkan'ın Yaşam Öyküsü, Erden Alkan Kimdir, Erden Alkan Nereli, Erden Alkan Kaç Yaşında

 


Galeri

Yorumlar

Bu biyografi için henüz yorum gönderilmedi.

Latest Tweets

Contact Us

  • Address: 1234 Street Name, City Name, United States

  • Phone: (123) 456-789

  • Email: mail@example.com

Follow Us