Esin Afşar

Ses ve tiyatro sanatçısı, yazar


  • Doğum Tarihi: 14 Eylül 1936
  • Doğum Yeri: Bari - İtalya
  • Ölüm Tarihi: 14 Kasım 2011
  • Öldüğü Yer: İstanbul
  • Meslek: Piyanist, şarkıcı, oyuncu
  • Yaşasaydı kaç yaşında olacaktı : 83
  • Esin Afşar biyografisi, 1568 kez okundu.

Esin Afşar kimdir?

Esin Afşar, Türk hafif müziğinde türkü uyarlamalarıyla ünlü bir sanatçı, aynı zamanda tiyatro oyuncusudur. Aynı zamanda yazar ve çevirmendir.

 

14 Eylül 1944'te, diplomat olan babası Nüzhet H. Sinanoğlu'nun görev yeri nedeniyle İtalya'nın Bari şehrinde doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano ve Şan Bölümlerini bitirdi. Profesyonel müzik yaşamına, 1959 yılında Devlet Operası Orkestrası'nda piyanist olarak başladı.

 

1940'larda piyanist olarak girdiği Devlet Tiyatroları'nda, Muhsin Ertuğrul’un dikkatini çekti ve 12 yıl boyunca tiyatro oyunculuğu yaptı. İlk oyunu «Tahta Çanaklar»dır. Sonrasındaki başlıca oyunları «Çalıkuşu», «Ekmek Parası», «Generalin Aşkı», «Dışarıdakiler», «Aşk Acısı» ve Meydan Sahnes'inde misafir sanatçı olarak oynadığı «Fantastik»tir .

 

Esin Afşar, babası, annesi ve ağabeyi Oktay ile...(Soldaki fotoğraf: Esin Afşar, çocukluğunda, annesi, babası ve ağabeyi Oktay ile...)

 

Esin Afşar 1968’de Devlet Tiyatrosu’ndan ayrılarak şarkıcılığa başladı. Kul Ahmet'e ait «Yoh, Yoh» ile ün kazandı ve "Bayan yoh Yoh" olarak anıldı. 1968'de «Yunus Emre» ile Ankara Festivali’nde "En İyi Kadın Şarkıcı Ödülü"nü kazandı. 1969’da Fransa'da Dario Moreno Ödülü'nü ünlü Fransız şarkıcı Jacques Brel ile paylaştı ve bu ödülü Monako Prensesi Grace Kelly'den aldı.

 

Afşar, 1970 yılında Türkiye'de "Yılın En İyi Şarkıcısı" seçilirken, aynı yıl Bulgaristan Uluslararası Altın Orfe Müzik Festivali'nde üçüncü oldu. 1972'de Türki cumhuriyetler ile Rusya'ya giden ve programlar yapan Afşar, Tokyo, Seul, Hong Kong gibi Uzakdoğu kentlerinde, İsrail, İngiltere, İtalya, Belçika , Tunus, Avusturalya gibi çok çeşitli ülkede konser verdi. Afşar, 1986'da "Dünün ve Bugünün Türk Şiir ve Ezgileri" adlı uzun çalarını piyasaya çıkardı. Aynı yıl Orient Express ile Avrupa Festivali'ne katıldı.

 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle kendi besteleri ile hazırladığı Yunus Emre albümünü 1990 yılında çıkaran Afşar, 1991'de Kuzey Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu'da konserler verdi. Afşar, 1993 yılında "Mevlana-Yunus" ve 1995'te Atatürk şiirlerinden bestelenmiş albümlerini çıkardı.
 
Çevirmen ve yazarlığı da bulunan Esin Afşar'ın çevirisini 1980 yılında yaptığı "Kırmızı Pabuçlar" dört yıl Ankara ve İstanbul Devlet Tiyatroları'nda ve TV'de oynadı. Ayrıca, Anılar Yanıltır mı?, Sefername 2 ve Gül Prenses adlı kitapları yazdı.
 
Esin Afşar, Göç (1974), Gönüller Sultanı Mevlana (1989) ve Neredesin Firuze (2003) filmlerinde de rol aldı.
 

Esin Afşar, kızı Pınar ve oğlu Aydın can ile...(Soldaki fotoğraf: Esin Afşar, 1977'de kızı Pınar ve oğlu Aydın Can ile...)

 

Sivil toplum kuruluşlarında çok etkin bir sanatçı olan Esin Afşar, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye - Yunanistan Dostluk Derneği, Sokaktaki Çocukları ve Gençleri Koruma Derneği, Sigara İçmeyenler Derneği, Beyoğlu'nu Güzelleştirme Derneği ve Müzik Dostları Derneği yönetim kurulu üyelikleri yaptı.

 

Uzun süre lösemiyle mücadele eden Esin Afşar, 14 Kasım 2011 tarihinde,  tedavi gördüğü Florence Nightingale Hastanesi'nde, 75 yaşında vefat eetti ve Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

 

NOTLAR...

 

- Babası diplomat Nüzhet H. Sinanoğlu, annesi gazeteci-yazar Rüveyda Sinanoğlu'dur.

 

- Atom Profesörü Oktay Sinanoğlu, Esin Afşar'ın ağabeyidir.

 

-1959 yılında ünlü tiyatro artisti Kerim Afşar’la evlendi, boşandı.

 

- 1961 doğumlu Pınar isimli bir kızı ve 1976 doğumlu Aydın Can adlı bir oğlu var.

 

- Babasının ilk eşinden olan üç ağabeyi daha vardır.

 

 

Sayfanın içeriği: Esin Afşar, Esin Afşar'ın  Biyografisi, Esin Afşar'ın Yaşam Öyküsü, Esin Afşar Kimdir, Esin Afşar nereli, Esin Afşar Kaç Yaşında


Galeri

Yorumlar

Bu biyografi için henüz yorum gönderilmedi.

Latest Tweets

Contact Us

  • Address: 1234 Street Name, City Name, United States

  • Phone: (123) 456-789

  • Email: mail@example.com

Follow Us