Gönül Akkor

Türk Sanat Müziği sanatçısı


  • Doğum Tarihi: 04 Şubat 1942
  • Doğum Yeri: İstanbul
  • Meslek: Solist
  • Kaç yaşında : 77
  • Gönül Akkor biyografisi, 1655 kez okundu.

Gönül Akkor kimdir?

Gönül Akkor, Türk Sanat Müziği ses sanatçısıdır.

 

4 Şubat 1942'de İstanbul'da doğdu. Çocukluk yaşlarında tiyatro ile ilgilendi. Bursa Kız Öğretmen Okulu’nda okudu. Tiyatrocu olmak istiyordu ancak son derece otoriter bir kişilik olan babası buna izin vermedi. 1956 yılında, Nuri Gündüz adlı bir doktorla evlendirdi. İskenderun'a gelin giden Gönül Akkor'un 1957'de Nilüfer, 1958'de Gazanfer isimli iki çocuğu oldu. Ancak bu evlilik sadece üç yıl sürdü. Gönül Akkor çocuklarını alarak, İstanbul'a döndü. 1961'de Ankara'daki teyzesinin yanına yerleşerek, Ankara Radyosu'nun stajyer ses sanatçısı sınavına girdi. 560 kişi arasında radyoya kabul edilen 7 kişiden birisi oldu.

 

Üç yıl Muzaffer İlkay, Suphi Ziya Özbekkan, Ruşen Kam, Nevzat Süer ve İsmail Baha Sürersan'dan ders aldı. Profesyonel olarak müziğe atılmasına rağmen tiyatroya olan hevesi geçmedi. 1962'de Ankara Meydan Sahnesi'nin açtığı bir imtihana girdi. Sınavı kazanırsa Kartal Tibet'le birlikte «Romanof'la Julyet» oyununda başrolde oynayacaktı. Sınavı kazanmasına rağmen, babasından gelen «Şarkıcılığa başladın ses  çıkarmadık. Ama tiyatroya girmeni menediyorum» şeklindeki mektup nedeniyle sahneye çıkamadı.

 

1964'te ses sanatçısı olarak stajyeri sona erdi ve Ankara Radyosu solistleri arasına girdi. Radyo dinleyisinin büyük beğenisini kazandı ve şöhreti yayılmaya başladı. 1965 yılının başında Behiye Aksoy'un assolist olduğu gazinoda Erol Büyükburç ve Nesrin Sipahi'yle birlikte çalışmaya başladı.

 

1966 kış sezonunda Şato Gazinosu'nda «assolist» oldu. Daha yeni gazino haline getirilen Şato, o kış dolup, taştı. Arka arkaya yaptığı plaklar ile Türkiye'nin en çok tanınan assolistlerinden biri haline geldi.

 

Asıl olarak Türk Sanat Müziği şarkıcısı olmasına rağmen, pop müzikte yaptığı plaklar ile de büyük başarı elde etti. Türk Pop Müziği'nin en önemli söz yazarları olan Sezen Cumhur Önal ve Fecri Ebcioğlu ile birlikte çalıştı.

 

Gönül Akkor'un bu türde plakları arasında, Sahibinin Sesi tarafından yayımlanmış "Sana Ben Kulum/Böyle Gelmiş Böyle" adlı 45'liği büyük satış rakamlarına ulaştı. 1970'lerin hemen başında, Bora Ayanoğlu'nun "Güller ve Dudaklar" adlı şarkısına yaptığı plak da çok başarılı oldu.  1974 yılında Esin Engin'in aranjmanlarıyla ve yine Esin Engin'in yönettiği Batı sazları ve senfoni orkestrası eşliğinde "Sizin Seçtikleriniz" adlı eser ile bir ilke imza attı. Bu şarkı aynı zamanda Türkiye'de Platin Plak kazanan ilk eser oldu.

 

1970'lerin ikinci yarısından sonra ağırlıklı olarak arabeske yöneldi. Uzun yıllar beraber oldugu Ali Avaz, sanatçı için "Gönül Plak" şirketini kurdu. Bu dönemde çıkardığı "Bana Neler Vadettin" Türkiye'deki ilk stereo 45'lik oldu.Gönül Akkor'un en son çalışması 1990'larda Sezen Aksu'nun desteği ile çıkardığı "Dönüş" adlı albümdür.

 

2002'de bir beyin kanaması ve ardından beyin ameliyatı geçirdi. Mecidiyeköy'de, kızı Nilüfer'le yaşamakta ve konuşma güçlüğü çekmektedir.

 

NOTLAR...

 

- İki kardeşinden biri olan  Kamuran Akkor da ünlü bir ses sanatçısıdır.

 

- Ünlü manken ve oyuncu Lale Belkıs ile çocukluk arkadaşıdır.

 

-  1963'te Ajda Pekkan'in birinci, Hülya Koçyiğit'in ikinci oldugu Ses Sinema Artisti Yarışması'na katıldı. Finale kalan isimlerden biriydi.

 

 

 

Sayfanın içeriği: Gönül Akkor, Gönül Akkor'un Hayatı, Gönül Akkor'un Biyografisi, Gönül Akkor'un Yaşam Öyküsü, Gönül Akkor Kimdir, Gönül Akkor Nereli, Gönül Akkor Yaşında

Yorumlar

Bu biyografi için henüz yorum gönderilmedi.

Latest Tweets

Contact Us

  • Address: 1234 Street Name, City Name, United States

  • Phone: (123) 456-789

  • Email: mail@example.com

Follow Us