Hasan Ferit Alnar

Müzisyen


  • Doğum Tarihi: 11 Mart 1906
  • Doğum Yeri: İstanbul
  • Ölüm Tarihi: 26 Temmuz 1978
  • Öldüğü Yer: Ankara
  • Meslek: Çağdaş Türk Müziği bestecisi, orkestra şefi, kanun virtüözü
  • Yaşasaydı kaç yaşında olacaktı : 113
  • Hasan Ferit Alnar biyografisi, 2041 kez okundu.

Hasan Ferit Alnar kimdir?

Hasan Ferit Alnar, Çağdaş Türk Müziği bestecisidir. Türk Beşleri olarak adlandırılan bestecilerden biridir.

 

11 Mart 1906'da İstanbul'da doğdu. Küçük yaşta musiki dersleri aldı. 12 yaşında «En İyi Kanun Sanatçısı» olarak ün yaptı. 16 yaşında ilk bestesini yaptı ve bir operet besteledi. Sadettin Arel’in dikkatini çekti. Ondan armoni, onun hocasından da kontrpuan ve füg öğrendi. 1922-1926 arasında Darüttalim-i Musiki Topluluğu'nda kanun çaldı. 1927’de hocası Sadettin Arel tarafından müzik öğrenimi için Viyana’ya gönderildi. Viyana Konservatuarı İle Avusturya Devlet Musiki Akademisi’ni bitirdi.  

 

İstanbul’a dönünce Şehir Tiyatrosu’na orkestra şefi ve Belediye Konservatuarı’na öğretim üyesi oldu. 1936’da Ankara’ya yerleşti, Türk musikisi ile hemen hemen ilgisini kesti. Cumhurbaşkanlığı Filarmoni Orkestrası’na şef yardımcısı oldu. Konservatuarda piyanist olarak çalıştı, ilk opera temsillerinin sahneye uygulanmasına hizmet etti.

 

1946'da Cumhurbaşkanlığı Filarmoni Orkestresi'nin şefi oldu ve altı yıl bu görevde kaldı. Sağlık koşulları nedeniyle kendi isteğiyle görevden ayrıldı ve Viyana'ya yerleşti. Çeşitli orkestraları konuk şef olarak yönetti. 1964'te yeniden Ankara'ya dönüp, çalışmalarını burada sürdürdü.

 

Eserlerinde Klasik Türk Müziği bilgisinden büyük ölçüde yararlanan Alnar’ın bu açıdan en çok dikkati çeken yapıtı, 1944-1951 yılları arasında bestelediği Kanun ve Yaylı Sazlar Orkestrası İçin Konçerto’dur. Bu konçertoyla, Türkiye’de ilk kez geleneksel bir çalgıyı “solo” olarak değerlendirdi.

 
Türk Halk Müziği'ne de ilgi gösteren Hasan Ferit Alnar, halk müziği gereçlerini örneğin “Prelüd ve iki Dans” adlı orkestra yapıtında kullandı. Bestecinin en çok seslendirilen eserlerinden biri de "Viyolonsel Konçertosu"dur.
 
Alnar, Türkiye’de çekilen tümüyle renkli ilk film olan Halıcı Kız’ın müziğini de besteledi ve kanunu kendisi seslendirdi.
 
26 Temmuz 1978'de Ankara'da, 72 yaşında öldü.

 

NOTLAR...

 

- PTT Genel Müdürü, Hüseyin Bey ve iyi derecede kanun çalan Saime Hanım’ın ilk oğullarıdır.
 
- Kardeşi Ali Galip Alnar, Atatürk döneminin başmühendislerindendir.
 
- 1943 yılında soprano Ayhan Aydan ile evlendi. 22 Eylül 1946'da Aydan adını verdikleri bir oğulları oldu. Ayhan Aydan ile evlilikleri  1950'de bitti. Evliliklerinin son döneminde, Ayhan Aydan'ın dönemin başbakanı Adnan Menderes ile yaşadığı aşk yüzünden çok yıprandı.
 
- Oğlu Aydan Alnar, 17 Mart 1964'te, Londra'daki evinin banyosunda ölü bulundu. Havagazından zehirlenen genç Alnar'ın intihar ettiği öne sürülse de, yakınları bunun kaza olduğunu bildirdi. 
 
- 1957 yılında ikinci evliliğini Avustuyalı Hilde ile Ankara'da yaptı. Hilde, bir süre sonra Sevin adını aldı..
 
- 30 senelik orkestra şefliği yaşamında yaklaşık 200 operet,1000 konser ve 400 opera temsili yönetti.
 
- 1931 yapımı "İstanbul Sokakları" adlı filmin müziklerini yaptı. Bu yönüyle Türk sinemasının ilk film müziği bestecisidir.
 
- Türk Beşleri arasında Devlet Sanatçsı unvanı verilmeyen tek bestecidir ve bu yönüyle büyük haksızlığa uğramıştır.

 

 

Sayfanın içeriği: Hasan Ferit Alnar, Hasan Ferit Alnar'ın Biyografisi, Hasan Ferit Alnar'ın Yaşam Öyküsü, Hasan Ferit Alnar Kimdir, Hasan Ferit Alnar Nereli, Hasan Ferit Alnar Kaç Yaşında

Yorumlar

Bu biyografi için henüz yorum gönderilmedi.

Latest Tweets

Contact Us

  • Address: 1234 Street Name, City Name, United States

  • Phone: (123) 456-789

  • Email: mail@example.com

Follow Us