Metin Akpınar

Tiyatro ve sinema sanatçısı


  • Doğum Tarihi: 02 Kasım 1941
  • Doğum Yeri: Aksaray - İstanbul
  • Meslek: Oyuncu, yönetici
  • Kaç yaşında : 78
  • Metin Akpınar biyografisi, 721 kez okundu.

Metin Akpınar kimdir?

Metin Akpınar, tiyatro ve sinema sanatçısı, tiyatro yöneticisidir.

 

1941'de İstanbul'un Aksaray semtinde doğdu. Aksaray İlkokulu, Gedikpaşa Ortaokulu, Pertevniyal Lisesi’nden sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde iki felsefe öğrenimi yaptı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

 

Sanat hayatına, 1962 yılında Türk Talebe Birliği'nde amatör olarak rol aldığı «İşler Karıştı » oyunu ile başladı. 1964'te Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda «Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım» oyunu ile profesyonel oldu. 1967'de bu tiyatrodan ayrılıp, arkadaşları ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nu kurdu.

 

Devekuşu Kabare döneminde Zeki Alasya, Ahmet Gülhan ve diğer arkadaşları ile birlikte sergiledikleri Yasaklar, Reklamlar, Beyoğlu Beyoğlu, Deliler gibi oyunlar çok başarılı oldu. Oyunculuğun yanı sıra, tiyatro kurulduğu günden 1992 yılında kapanana kadar idari müdürlüğü de üstlendi.

 

İlk sinema filmi 1972'de başrollerinde Tarık Akan ve Filiz Akın'ın oynadıkları Tatlı Dillim olmuştur. Bu filmin ardından Zeki-Metin ikilisi olarak birçok filmde birlikte oynadılar. Zeki Alasya ile birlikte oynadığı toplumsal içerikli komedi filmleriyle tanınan aktör, “Nereye Bakıyor Bu Adamlar”, “Davetsiz Misafir”,  Patron Duymasın”, “Köyden İndim Şehire”, “Petrol Kralları” gibi filmlerde rol aldı.
 
Metin Akpınar, Sinan Çetin’in yaptığı “Propaganda” filminden sonra, Zeki Alasya ile birlikteliğini sonlandırma ve kariyerine kendi başına devam etme kararı aldı.
 
Sonrasında “Güle Güle” ve “Abuzer Kadayıf ” adlı filmlerde ve “Papatyam” adlı televizyon dizisinde oynadı.
 
 

NOTLAR:

 

- Annesinin adı Nadide, babasının adı Mustafa'dır.

 

- 17 Şubat 1960'ta Göksel Özdoğdu ile evlendi, daha sonra ayrıldı.

 

 

Sayfanın içeriği: Metin Akpınar, Metin Akpınar'ın Biyografisi, Metin Akpınar'ın Yaşam Öyküsü, Metin Akpınar  Kimdir, Metin Akpınar Nereli, Metin Akpınar Kaç Yaşında

Yorumlar

Bu biyografi için henüz yorum gönderilmedi.

Latest Tweets

Contact Us

  • Address: 1234 Street Name, City Name, United States

  • Phone: (123) 456-789

  • Email: mail@example.com

Follow Us