Necmi Rıza Ahıskan

Türk Sanat Müziği sanatçısı


  • Doğum Tarihi: 1915
  • Doğum Yeri: Bakırköy - İstanbul
  • Ölüm Tarihi: 1994
  • Meslek: Şarkıcı, besteci
  • Yaşasaydı kaç yaşında olacaktı : 104
  • Necmi Rıza Ahıskan biyografisi, 1387 kez okundu.

Necmi Rıza Ahıskan kimdir?

Rıza Necmi Ahıskan, Türk Sanat Müziği'nin kadife sesli, unutulmaz yorumcularındandır. Aynı zamanda bestecidir.

 

1915'te İstanbul'un ilçesi  Bakırköy'de doğdu. İlkokulu Bakırköy Rüştüye Mektebi'nde okudu. Beşiktaş Şark Lisesi'nin orta bölümünden sonra Sultanahmet Ticaret Lisesi’ni bitirdi.

 

Sesinin güzelliği 8-9 yaşlarında ağaçlara çıkıp ezan okuduğunda farkedildi. Hafız Rıza Bey, Refik Fersan, Suphi Ziya Bey, Lemi Atlı, Refik Talat Alpman gibi devrinin ünlü hanende ve sazendelerinden dersler aldı. İstanbul Radyosu'nun açılışından itibaren, mikrofona okudu. 1938'de  sesini radyodan duyup çok beğenen çok beğenen dönemin Münakalat Vekili (Haberleşme Bakanı) Ali Çetinkaya'nın ısrarıyla, Ankara Radyosu kadrosuna katıldı. 1941'de İstanbul Konservatuvarı İcra Heyeti Üyesi oldu. Bir yıl sonra sahne konserlerine başladı. 1943 yılında müziği ikinci plana alıp ticarete atıldı. Ancak İstanbul Radyosu'ndaki programlara katılıp zaman zaman da konserler verdi.

 

Özellikle "Ada Sahilleri" şarkısının yorumuyla unutulmazlar arasına giren Necmi rıza Ahıskan, 1994 yılında, 79 yaşında vefat etti.

 

2011'de TRT Arşiv Serisi'nden "Necmi Rıza Ahıskan'dan Seçmeler adlı bir albüm çıkarıldı.

 

ANILAR:

 

Necmi Rıza Ahıskan ilk evliliğini çok gençken, kendisinden çok yaşlı bir kadınla yapmış. Ayrılınca Eyüp'e gidip bir kurban kesmiş. Son evliliğini de ileri yaşında, kendisinden çok genç bir kadınla yapmış. Ayrılınca yine Eyüp'e gidip bir kurban kesmiş.
 
Bu durumu Vasfi Rıza Zobu'ya anlatınca, şu cevabı almış: 
 
- A Necmi! Hayvanlıkları hep sen yapıyorsun ve sonra neden hayvanları kurban ediyorsun?
 
(Mehmet Barlas - Sabah Gazetesi - 11 Ocak 2005)
 
 
***
 
İstanbul tarihinin yüzkaralarından olan 1957'deki 6-7 Eylül olayları, az kalsın o yılların en meşhur ses sanatçılarından Necmi Rıza Ahıskan'ı da canından ediyordu. Beyoğlu'nda bir çiçekçi dükkanı sahibi olan Necmi Rıza, gayrimüslimlerin işyerlerini yağmalayan çılgın kalabalıklardan dükkánının önüne çıkıp avazı çıktığı kadar Mevlid okuyarak kurtulmuştu. 
 
(Murat Bardakçı - Hürriyet Gazetesi - 10 Ekim 2006)
 
 
 
Sayfanın içeriği: Necmi Rıza Ahıskan, Necmi Rıza Ahıskan'ın Biyografisi, Necmi Rıza Ahıskan'ın Yaşam Öyküsü, Necmi Rıza Ahıskan Kimdir, Necmi rıza Ahıskan Nereli, Necmi Rıza Ahıskan Kaç Yaşında

Galeri

Yorumlar

Bu biyografi için henüz yorum gönderilmedi.

Latest Tweets

Contact Us

  • Address: 1234 Street Name, City Name, United States

  • Phone: (123) 456-789

  • Email: mail@example.com

Follow Us