Panayot Abacı

Türkiyeli Rum müzisyen, yazar, çevirmen


  • Doğum Tarihi: 23 Aralık 1923
  • Doğum Yeri: Galata - İstanbul
  • Meslek: Viyola sanatçısı
  • Kaç yaşında : 96
  • Panayot Abacı biyografisi, 739 kez okundu.

Panayot Abacı kimdir?

Panayot Abacı (Abatzis), Türkiyeli Rum müzisyen, yazar, çevirmen ve dergi yönetmenidir. Uzun yıllar İstanbul Şehir Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile Devlet Opera ve Balesi'nde profesyonel olarak viyola çaldı. Türkçe'den Yunanca'ya ve Yunanca'dan Türkçe'ye çeviriler yaptı. 1961'de yayınlamaya başladığı Orkestra adlı müzik dergisini günümüze kadar yaşattı. Yaklaşık 50 yıldır İstanbul Filarmoni Derneği'nin genel sekreteri olarak görev yapıyor.  

Hayatı

23 Aralık 1923'te İstanbul'da, Galata semtinin Kölemen Çıkmazı'nda doğdu.
 
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü ile İstanbul Konservatuvarı'nda öğrenim gördü. Konservatuvarın viyola bölümünü bitirdi. Profesyonel müzisyenliğe, İstanbul Şehir Orkestrası'nda başladı. Uzun süre orkestranın tek kadrolu sanatçısı olarak görev yaptı. 20 yıl boyunca, önce İDSO’da (İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası), sonra da  Devlet Opera ve Balesi’nde viyola çaldı, viyola grup şefliğini üstlendi. Aydın Gün’ün müdürlüğü döneminde, müdürlüğün bünyesi içinde ilk konser bürosunu kurdu ve yönetti.
 
Panayot Abacı, müzisyenliğinin yanı sıra, yayıncı ve yazar olarak da büyük hizmet verdi. 1961'de yayınlamaya başladığı Orkestra adlı aylık müzik dergisini günümüze kadar yaşattı. Bu dergide müzisyenlerin yaşamı ve eserleri hakkında incelemeler, müzik türleri üzerine eleştiriler yazdı. Ayrıca haftalık Pirsos Dergisi'nde dokuz yıl boyunca yazıları yayınlandı.
 
Aynı zamanda iyi bir çevirmen olan Panayot Abacı, Türkçe'den Yunanca'ya ve Yunanca'dan Türkçe'ye 50'nin üzerinde eser tercüme etti. Yaşar Kemal’in dört romanını, Aziz Nesin’in yedi kitabını Yunancaya aktardı. Eserlerini yunanca'ya çevirdiği Türk yazarlar arasında Yıldırım Keskin, Sabahattin Ali, Orhan Pamuk, Rıfat Ilgaz, Demirtaş Ceyhun, Recep Bilginer ve Refik Erduran da bulunuyor. Abacı, birçok önemli Yunan yazarının da kitaplarını dilimize kazandırdı.
 
Aziz Nesin'in, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz adlı eserinin Yunanca’ya çevirisiyle, 1993 yılında Yunan Çevirmenler Derneği’nin En İyi Roman Çeviri Ödülü’nü aldı. Yıldırım Keskin'in Aklı Başında Bir Adam adlı oyununun çevirisiyle de 1981 yılında, Yunanistan'daki Corinth Festivali'nde En İyi Çeviri Oyun Ödülü'nü kazandı.
 
Uzun yıllar, İstanbul Filarmoni Derneği'nin başkanlığını yapan Panayot Abacı, bu süre içinde her yıl 20'nin üzerinde konser düzenlenerek, çok sayıda dünyaca ünlü sanatçının İstanbul'a gelmesine katkıda bulundu. Halen bu derneğin genel sekreteri olarak görev yapmaktadır.

Notlar

- Panayot Abacı'nın marangozluk yapan dedesi alen Rizeli'ydi. Babası ise tüccar terziydi.

 

- Eşi Sultana ile Pirsos Dergisi'nde çalışırken tanıştı.

 

-  İki çocuğu olan Panayot Abacı'nın 1959 doğumlu bir kızı (Prof. Dr. Ersi Abacı Kalfoğlu) ve 1961 doğumlu bir oğlu (gazeteci-yazar Aris Abacı) vardır.


Hakkındaki yazılar

Doğan Hızlan - Hürriyet Gazetesi (3 Eylül 2010)
 
Bazı insanlar karınca gibidir, onlar kadar çalışır, onlar kadar da ortada gözükmezler. İşte böyle insanlardan biri de viyolacı, dergi yönetmeni, çevirmen Panayot Abacı’dır.
 
Abacı, kırk dokuz yıldır her ay, müzik dünyamızın önemli bir dergisini Orkestra’yı yayınlıyor. Müzik dünyası için yaptığı çalışmalar bu dergi ile sınırlı değildir...
 
 
***********
 
Orange Appeal - Ekşi Sözlük (2 Temmuz 2011)
 
Devlet Filarmoni Orkestrası'nın genel sekreteri. Yunanca hocamdı kendileri. Terstir, laf sokmaya bayılır ama her bir hücresine kadar yaşadığı yılların hakkını vermiş dopdolu biridir. Yunanca-Türkçe çevirileri, Orkestra Dergisi'nin uzun yıllar boyunca çıkarılması, Yunanca dersleri, radyo programları, orkestra çalışmaları ile "üretkenlik" sözcüğünün karşılığıdır benim için...
 
 
 
 
Sayfanın içeriği: Panayot Abacı, Panayot Abacı'nın Hayatı, Panayot Abacı'nın Biyografisi, Panayot Abacı'nın Yaşam Öyküsü, Panayot Abacı Kimdir, Panayot Abacı Nereli, Panayot Abacı Kaç Yaşında

Galeri

Yorumlar

Bu biyografi için henüz yorum gönderilmedi.

Latest Tweets

Contact Us

  • Address: 1234 Street Name, City Name, United States

  • Phone: (123) 456-789

  • Email: mail@example.com

Follow Us