Remziye Alper

Opera sanatçısı


  • Doğum Tarihi: 1944
  • Doğum Yeri: Sudak - Kırım
  • Meslek: Soprano, eğitmen
  • Kaç yaşında : 75
  • Remziye Alper biyografisi, 932 kez okundu.

Remziye Alper kimdir?

Remziye Alper, sopranodur. Evlilik sonrası adı Remziye Alper Tanrıkulu'dur.

 

1944'te Kırım'ın Sudak şehrinde doğdu. Savaş nedeniyle, henüz iki aylıkken ailesiyle birlikte Avusturya'nın Bregenz şehrine yerleşti. Dört yıl sonrasında da Türkiye'ye göçettiler.

 

1964 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümü'nü maezzo-soprano olarak bitirdi. Ankara Devlet Operası'nda görev yapmaya başladı. Aynı yıl Almanya'nın Münih kentinde Prof. Clemens Glettenberg ile çalıştı. 1966'da yine Almanya'da, DAAD'den aldığı bursla, Köln Müzik Yüksek Okulu'nda Prof. Peter Witsch ile çalışmalarını sürdürdü.

 

1974'te Roma’ya giderek Accademia S. Cecilia’da ünlü mezzo-soprano Gianna Pederzini ile lirik spinto soprano olarak İtalyan operalarının yorumu, özellikle Verdi operaları üzerinde çalıştı. Ertesi yıl, Palermo'da Gina Cigna ile devam etti. 1976'da Salzburg’da Sommerakademie Mozarteum’un opera çalışmalarında Ralf Weikert ve Carlos Alexandr ile Mozart operaları üzerine çalıştı.
 
Alper, ülkemizin yanı sıra ABD, İtalya, Almanya, Belçika, Fransa, İspanya, Bulgaristan, Macaristan, Romanya, Avusturya gibi ülkelerde opera temsilleri, orkestra ile konserler, resitaller ve radyo-TV için programlar yaptı. 100. Yıl programı çerçevesinde ABD ve Avusturya'da konserler ve resitaller verdi. Uluslararası alanda birçok ödül kazandı.
 
1963-1982 yılları arasında Ankara, 1982'den itibaren de İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde solist sanatçı olarak çalıştı. 1997'den bu yana Istanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda şan pedagoğu olarak görev yapmaktadır.

 

NOTLAR:

 

- 1969'da orkestra şefi ve besteci Orhan Tanrıkulu ile evlendi.

 

- Remziye Alper'in yaşam öyküsü, Hayati Asılyazıcı tarafından "Savaşın Küllerinden Doğan Soprano" adıyla kitaplaştırılmıştır.

 

Sayfanın içeriği: Remziye Alper, Remziye Alper'in Hayatı, Remziye Alper'in Biyografisi, Remziye Alper'in Yaşam Öyküsü, Remziye Alper Kimdir, Remziye Alper Nereli, Remziye Alper Kaç Yaşında

Galeri

Yorumlar

Bu biyografi için henüz yorum gönderilmedi.

Latest Tweets

Contact Us

  • Address: 1234 Street Name, City Name, United States

  • Phone: (123) 456-789

  • Email: mail@example.com

Follow Us