Sadri Alışık

Sinema ve tiyatro sanatçısı


  • Doğum Tarihi: 05 Nisan 1925
  • Doğum Yeri: Beykoz - İstanbul
  • Ölüm Tarihi: 18 Mart 1995
  • Öldüğü Yer: İstanbul
  • Meslek: Oyuncu
  • Yaşasaydı kaç yaşında olacaktı : 94
  • Sadri Alışık biyografisi, 1430 kez okundu.

Sadri Alışık kimdir?

Sadri Alışık, tiyatro ve sinema oyuncusudur. Türk sinemasının en önemli aktörlerinden biri olan Sadrı Alışık'ın tam adı Mehmet Sadrettin Alışık'tır.

 

5 Nisan 1925'te İstanbul'un Beykoz ilçesindeki Paşabahçe semtinde doğdu. Paşabahçe 39’uncu İlkokul’da, Beykoz Ortaokulu’nda ve İstanbul Erkek Lisesi’nde okudu. Bir süre Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne devam etti.

 

Çocukluk yıllarından itibaren tiyatroya ilgi duydu ve okul piyeslarinde sahneye çıktı. Sanat hayatı, 1939'da Eminönü Halkevi’nde amatör olarak sahneye çıktığı «Hissei Şayia» adlı oyunla başladı. 1943’te Raşit Rıza Tiyatrosu’nda «Beni Öpünüz» adlı oyunla profesyonel oldu. 1,5 yıl Raşit Rıza Topluluğu ile Anadolu’da turneye çıkan Sadri Alışık, daha sonra Küçük Sahne, Oda Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Oraloğlu Tiyatrosu gibi topluluklarda birçok oyunda yer aldı.

 

1945'te Faruk Kenç’in «Günahsızlar» adlı filmiyle tiyatrodan sinemaya geçti. Yeşilçam'da, Nejat Saydam'in yönettiği başrollerinde Ayhan Işık ve Belgin Doruk ile birlikte yer aldığı  1961-62'deki, "Küçük Hanımefendi" serisi, 1964'ten başlayarak canlandırdığı Turist Ömer ve Ofsayt Osman tipleriyle unutulmazlar arasına girdi. Sanat yaşamı boyunca 200'ü aşkın filmde rol aldı.

 
"Afacan Küçük Serseri"deki rolüyle 1971 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, "Yengeç Sepeti" filmindeki rolüyle de Mehmet Aslantuğ ile beraber 1994 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı.
 
Sadri Alışık, sinema kariyerinin yanında; bir dönem 45'lik plaklar doldurdu ve gazinolarda çalıştı. İstanbul için yazdığı şiirlerinin toplandığı bir şiir kitabı yayımlandı. Ayrıca yağlı boya ve kara kalem resim çalışmaları yaptı.
 
Karaciğer, böbrek ve solunum yetmezliği ile kemik iliği hastalığı nedeniyle tedavi görmekte olan sanatçı, 18 Mart 1995 tarihinde İstanbul'da, 69 yaşında yaşamını yitirdi. 

 

NOTLAR...

 

- 1952 yılında sinema oyuncusu Neriman Esen'le evlendi. 1958'de ayrıldı.

 

- İkinci evlliğini 20 Ağustos 1959'da sinema sanatçısı ve şair Attila İlhan'ın kızkardeşi Çolpan İlhan'la yaptı. 5 Haziran 1960'ta sonradan kendileri gibi oyuncu olan Kerem (Alışık) adını verdikleri bir oğulları oldu.

 

- Sanatçının anısına, eşi Çolpan İlhan tarafından kurulan Sadri Alışık Kültür Merkezi tarafından her yıl Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri verilmektedir.

 

 

Sayfanın içeriği: Sadri Alışık, Sadri Alışık'ın Hayatı, Sadri Alışık'ın Biyografisi, Sadri Alışık'ın Yaşam Öyküsü, Sadri Alışık Kimdir, Sadri Alışık Nereli, Sadri Alışık Kaç Yaşında

Yorumlar

Bu biyografi için henüz yorum gönderilmedi.

Latest Tweets

Contact Us

  • Address: 1234 Street Name, City Name, United States

  • Phone: (123) 456-789

  • Email: mail@example.com

Follow Us