Selda Alkor

Sinema sanatçısı


  • Doğum Tarihi: 03 Ocak 1943
  • Doğum Yeri: Konya
  • Meslek: Oyuncu
  • Kaç yaşında : 76
  • Selda Alkor biyografisi, 1950 kez okundu.

Selda Alkor kimdir?

Selda Alkor, sinema ve televizyon dizisi oyuncusudur.

 

3 Ocak 1943'te Konya'da doğdu. Çocukluğu, babasının polis olması nedeniyle tayin olduğu son yer olan Manisa'da geçti. Manisa Ali Rıza Çevik İlkokulu’nda, İzmir Kız Lisesi’nde okudu. Babasını 12 yaşında kaybeden Selda Alkor, 16 yaşındayken annesi de ölünce, ağabeyi ile birlikte İstanbul'daki ablasının yanına yerleşti.

 

Sanat hayatı 1965 yılında Ses dergisinin Sinema Artisti Yarışması'nda  kızlar arasında birinci olduktan sonra başladı. İlk filmi aynı yıl oynadığı "Cumartesi Senin, Pazar Benim"dir. Tanju Gürsu ile oynadıkları "Çiçekci Kız" isimli üçüncü filmiyle tüm Türkiye'de tanındı. "Senede Bir Gün" ve "Buzlar Çözülmeden" filmi ile ününü perçinledi.

 

1967 yılında şarkıcı olarak ilk kez İstanbul'daki Gar Gazinosu'nda sahneye çıktı. Önceleri halk müziği, daha sonra hafif müzik söyledi. «Bay Fakir / Yarın Bir Gün Olacak» adlı bir plak çıkardı. 1968'de hem Ekspres Gazetesi, hem de Gazetecilik Okulu tarafından "Yılın Sanatçısı" seçildi.

 

1972 yılında evlendi ve sinemayı bıraktığını açıkladı.

 

1983 yılında TRT'deki "Kartallar Yüksek Uçar" dizisiyle yeniden kamera karşısına döndü. 2002'de "Asmalı Konak", 2004'te "Çemberimde Gül Oya" gibi ses getiren dizilerde önemli roller üstlendi. 2010'da "Mahpeyker: Kösem Sultan" filminde Kösem Sultan'ı canlandıran Selda Alkor'un 2013'te rol aldığı "Tozlu Yollar" dizisi ise 5. bölümden sonra yayından kaldırıldı.

 

NOTLAR:

 

-  Selda Alkor’un babası, işgal dönemindeki İstanbul'da ünlü Rum kabadayı Hrisantos'u öldüren polis muavini Muharrem Alkor’dur. Annesi'nin adı ise Meliha'dır. Baba tarafından Çerkes, anna tarafından Gürcü kökenlidir.

 

- Bir ablası, bir de ağabeyi vardır.

 

- 1968'de Avrupa Sinema Güzeli Yarışması'na katıldı ve 7. oldu.

 

- İlk evliliğini çok genç yaşta yapan ve ayrılan Selda Alkor, 1972 yılında milli basketbolcu Cihat İlkbaşaran ile dünyaevine girdi.

 

 

 

 

Sayfanın içeriği: Selda Alkor, Selda Alkor'un Hayatı, Selda Alkor'un Biyografisi, Selda Alkor'un Yaşam Öyküsü, Selda Alkor Kimdir, Selda Alkor Nereli, Selda Alkor Kaç Yaşında

Yorumlar

Bu biyografi için henüz yorum gönderilmedi.

Latest Tweets

Contact Us

  • Address: 1234 Street Name, City Name, United States

  • Phone: (123) 456-789

  • Email: mail@example.com

Follow Us