Ülkü Aker

Müzisyen


  • Doğum Tarihi: 01 Ocak 1944
  • Doğum Yeri: İstanbul
  • Meslek: Söz yazarı
  • Kaç yaşında : 75
  • Ülkü Aker biyografisi, 1025 kez okundu.

Ülkü Aker kimdir?

Ülkü Aker, Türkçe Pop Müziği'nin en önemli söz yazarlarındandır.

 

1 Ocak 1944'te  İstanbul’da doğdu. İstanbul Edebiyat Fakültesi mezunudur.

 

Söz yazarlığı, «Yeni Bir Aşk Arıyorum» adlı şiirinin, bestelenmesi üzerine atılmıştır. Radyolarda çalışmış, çok sayıda şarkıcının ünlü olmasını sağlayan şarkının sözlerine imza attı.. Özellikle Ajda Pekkan ve Ferdi Özbeğen'in en çok bilinen şarkılarına katkıda bulundu.

 

En iyi bilenen bazı şarkı sözleri şöyle: Dillerden düşmeyen şarkılarından bazıları: “Bir Fincan Kahve Olsam”, “Benim Gözüm Sende”, “İnleyen Nağmeler”, “Eskimeyen Dost”, “Gülünce Gözlerinin İçi Gülüyor”, “Kırk Yıllık Dost Gibiyiz İkimiz”, “Şarkımı Senin İçin Yazdığımı Bilseydin”, “Zor Dostum Zor”, “Yok Yok Yalan Deme”, “Tek Başına”, “Boşvere Boşvere”, “Hey Gidi Günler”, “Sarıl Bana”, “Selam Söyle”, “Oh Ya”, “Kaderime Kaderime”, “Baştan Anlat”, “Ara Sıra Bazı Bazı”, ” Bağışladın”, “Geçti Geçti”, “Canıma Değsin”, “Olmaz Olmaz Deme Hiç”, “Ağladım mı Güldüm mü”, “Boştur Dünya”, “Birisine Birisine”, “Bir Garip Olur İçim”, “Sorma Aklımdan Geçenleri (Sana İhtiyacım Var)”, “Unuttun mu”, “Güzel Bir Rastlantı” , “Hep Böyle” “Şiir Gibi”, “Bir Dünya Düşün”, “Bu Ayrılığa Yabancıyım” “İkimize Bir Dünya”, “Aradığın Ben miyim” , “Uslan Deli Gönlüm”, “Biraz Senden Biraz Benden”, “Seni Seni” , “Şarap Gibi”, “Baharlarla Gel”, “Belki Bir Gün”, “Başkası mı Var”,”En Güzel Gecende”, “Öyle Küçük ki”, “Söyleyemedim”, Olmadı Baştan”, “Çalsın Sevdiğimiz Şarkılar”.

 

NOTLAR:

 

- Altı çocuklu bir ailenin en büyük çocuğudur.

 

- 21 Temmuz 2010'da, yaşamınını sürdürdüğü Bodrum'un otoparkında çaycılık yapan Nazmi Kafadar ile evlendi. 65 yaşında ilk evliliğini yaptı.

 

 

 

Sayfanın içeriği: Ülkü Aker, Ülkü Aker'in Biyografisi, Ülkü Aker'in Yaşam Öyküsü, Ülkü Aker Kimdir?


Galeri

Yorumlar

Bu biyografi için henüz yorum gönderilmedi.

Latest Tweets

Contact Us

  • Address: 1234 Street Name, City Name, United States

  • Phone: (123) 456-789

  • Email: mail@example.com

Follow Us