Yıldız Alpar

Bale ve tiyatro sanatçısı


  • Doğum Tarihi: 1931
  • Doğum Yeri: İstanbul
  • Meslek: Balerin, oyuncu, eğitmen
  • Kaç yaşında : 88
  • Yıldız Alpar biyografisi, 669 kez okundu.

Yıldız Alpar kimdir?

Yıldız Alpar, bale ve tiyatro sanatçısıdır. Türkiye'nin ilk özel bale okulunu açmıştır. Evlilik sonrası adı Yıldız Alpar Emiroğlu'dur.

 

1931'de İstanbul'da doğdu. 1943 yılında İstanbul Belediyesi Konservatuarı'nda piyano bölümüne devam ederken, o tarihte konservatuarda Lidya Krassa Arzumanova yönetimindeki bale bölümü açılınca, eğitimine 1949 yılına kadar bale öğrencisi olarak devam etti. Aynı yıl özel bursla Fransa'ya gitti. 

 

Paris Opera ve Balesi'nde yüksek ihtisas bale kurslarına devam etti. 1952'de Türkiye'ye dönünce İstanbul'da Türkiye'nin ilk özel bale okulunu açtı.

 

1953 yılında ilk kişisel bale resitalini veren sanatçı, tiyatro çalışmalarında da bulundu. Tiyatro sahnesine ilk defa Haldun Dormen’in kurduğu Cep Tiyatrosu’nda, «Amphitryon» oyunuyla çıktı. Dormen Tiyatrosu ile Oraloğlu Tiyatrosu’nda çalıştı. Bir süre tiyatroya ara veren sanatçı, Arena’da Altan Karındaş Topluluğu’nda «Anastasia» oyununda misafir sanatçı olarak oynadı. «Karaağaçlar Altında», «Çikolata Asker», «Fare Kapanı», «Cengiz Han'ın Bisikleti» en önemli oyunlarıdır.

 

1992'de İngiliz Kraliyet Dans Akademisi tarafından, baleye katkıları ve başarılarından dolayı, dünyada iki kişiye verilmiş olan, Özel Onur Ödülü'ne layık görüldü.
 
2002 yine İngiliz Kraliyet Dans Akademisi tarafından verilen Başkanlık Ödülü'nü aldı.
 
Kurucusu olduğu Bale Müzik Tiyatro Okulu'nda halen yöneticilik ve öğretmenlik yapmaktadır.
 

NOTLAR:

 
- Yüksek Mühendis Mimar Yalçın Emiroğlu ile evlendi, bir kızları oldu.
 
 

 

 

Sayfanın içeriği: Yıldız Alpar, Yıldız Alpar'ın Hayatı, Yıldız Alpar'ın Biyografisi, Yıldız Alpar'ın Yaşam Öyküsü, Yıldız Alpar Kimdir, Yıldız Alpar Nereli, Yıldız Alpar Kaç Yaşında


Galeri

Yorumlar

Bu biyografi için henüz yorum gönderilmedi.

Latest Tweets

Contact Us

  • Address: 1234 Street Name, City Name, United States

  • Phone: (123) 456-789

  • Email: mail@example.com

Follow Us